Kroj by se měl udržovat čistý, po vystoupeních prohlédnout, zašít roztržené, přišít utržené knoflíky a háčky, vyprat a znovu naškrobit bílé součásti kroje, vyžehlit.
Dívčí vrchní sukně, kalhoty a vesty není třeba prát pokaždé, ale po vyprání dívčí sukně naškrobit.
Průběžně kontrolovat délku sukně (cca 20 cm od země) a podle růstu dítěte povolovat sámky na sukni i spodničce. Spodnička by měla být cca o 2 – 5 cm kratší než sukně, Podle délky sukně je třeba srovnat i délku zástěry. Max. o 2 cm kratší než sukně, nesmí být delší.
Výměna krojů
Dále je potřeba v případě zrychleného růstu dítěte včas před vystoupením zkusit kroj, aby případně mohl být na nejbližší zkoušce v DDM Alfa vyměněn. Pro výměnu kroje prosíme přinést všechny části kroje, které je potřeba vyměnit, vyprané a vyžehlené, aby se mohly uskladnit v krojovně.
Oblékání dívčího kroje:
Nejprve bílé punčocháče bez vzorku, dále košile, krátká spodnička – pokud není košile v délce přes zadek, široká spodnička, krojová vesta, sukně, zástěra. Při věšení na ramínko postupujte v opačném sledu. Ke kroji patří černé střevíčky a upravená hlava, hladce sčesaná bez ofiny. Vlasy jsou dole zapleteny do jednoho nebo 2 copů. Použitá gumička musí být pevná a ne barevná. Stuha se podvléká pod gumičku a teprve potom zaváže. Jednoduchými sponkami se připevní neposlušné vlasy a celek se zpevní lakem. Ke kroji patří bílé nebo tělové kalhotky. V zimě je třeba sebou vzít kabátek.
Oblékání chlapeckého kroje:
Bílé či světlé jednobarevné slipy, punčocháče bílé bez vzorku či štulpny /do holinek/, košile ,pd kterou je bílý nebo světlý jednobarevný nátělník, kalhoty ,vesta, pod límec košile šátek či stuha. Stuhy v kalhotách musí být uvázané a košile zastrčená. Pokud má chlapec patku padající do očí, přinese si sponky pro uchycení při tanci. V zimě patří ke kroji kabátek.
Škrobení krojů
Škrobení krojových součástek je důležité, kroje pak lépe drží svůj tvar a jsou tak vizuálně atraktivnější.
Naškrobit kroje je nutné po každém praní krojových součástek, zejména pak těch bílých (košile, spodnice, zástěry, apod.). Při výrazném zmačkání kroje bez potřeby jej prát je rovněž dobré kroj při žehlení přeškrobit, například škrobem ve spreji.
Postup škrobení se liší u různých prostředků, které k tomu účelu používáme:
Bramborový/kukuřičný škrob
Kuchyňský škrob smícháme v rendlíku s vodou a na sporáku ho zahřejeme tak, aby nabyl gelové konzistence.
Takto připravený škrob necháme trochu vystydnout, a pak jej smícháme s vodou v lavoru. Do roztoku ponoříme vyprané krojové součástky a krátce vyždímáme v ruce.
Když máme takto připravené všechny škrobené části, necháme v pračce pouze vyždímat.
Unipret škrob
Lze zakoupit v drogerii. Postup podle návodu, možno rozpustit v menším množství vody, nechat půl hodiny namáčet, následně vyždímat, bez máchání, a nechat uschnout.
Škrob ve spreji
Možno zakoupit v dm drogerii (cena okolo 30,-/500 ml).
Ideální pro rychlé přeškrobení při žehlení.

Škrobenka
Vzhledem ke způsobu použití – při máchání, není výsledné naškrobení příliš silné, proto škrobenku nebo tekutý škrob příliš nedoporučujeme.
Ochrana krojů před obarvením
Barevné výšivky na krojích (zejména košilích a zástěrách) mohou při praní pouštět barvu na bílé látky.
Abychom se obarvování/odbarvování vyhnuli, kroje s barevnými výšivkami samozřejmě nebělíme.
Čistě bílé součástky krojů (spodnice, košile bez mašlí) lze prát až na 90°, bílé součástky s výšivkami až na 60° s použitím ubrousků na zachycení barvy (možno zakoupit v drogerii, cena cca 100,-/20 ks).
Barevné části krojů pereme kvůli použití různých materiálů na 40°.
