Přeskočit na obsah

Kroje

Kroj by se měl udržovat čistý, po vystoupeních prohlédnout, zašít roztržené, přišít utržené knoflíky a háčky, vyprat a znovu naškrobit bílé součásti kroje. Dívčí vrchní sukně, kalhoty a vesty není třeba prát pokaždé, ale po vyprání dívčí sukně naškrobit .

Průběžně kontrolovat délku sukně /cca 20 cm od země/ a podle růstu dítěte povolovat sámky na sukni i spodničce. Spodnička by měla být cca o 2 – 5 cm kratší než sukně, Podle délky sukně je třeba srovnat i délku zástěry. Max. o 2 cm kratší než sukně, nesmí být delší.

Dívčí

Oblékání dívčího kroje:

Nejprve bílé punčocháče bez vzorku, dále košile, krátká spodnička – pokud není košile v délce přes zadek, široká spodnička, krojová vesta, sukně, zástěra. Při věšení na ramínko postupujte v opačném sledu.

Ke kroji patří černé střevíčky a upravená hlava, hladce sčesaná bez ofiny. Vlasy jsou dole zapleteny do jednoho nebo 2 copů. Použitá gumička musí být pevná a ne barevná. Stuha se podvléká pod gumičku a teprve potom zaváže. Jednoduchými sponkami (pérky) se připevní neposlušné vlasy a celek se zpevní lakem.

Ke kroji patří bílé nebo tělové kalhotky. Součástí kroje je i pracovní zástěra a šátek. V zimě je třeba sebou vzít kabátek.

Bílé punčochy
Bílá košile
Spodnice bílá
Krojová vesta
Krojová sukně
Bílá zástěra
Červené stuhy na copy
Černé střevíce
Kabátek (na zimu)
Pracovní zástěra a šátek

Chlapecký

Oblékání chlapeckého kroje:

Bílé či světlé jednobarevné slipy, punčocháče bílé bez vzorku, košile, pod kterou je bílý nebo světlý jednobarevný nátělník, kalhoty, vesta, pod límec košile červená stuha.

Stuhy v kalhotách musí být uvázané a košile zastrčená.

Pokud má chlapec patku padající do očí, přinese si sponky pro uchycení při tanci. V zimě patří ke kroji kabátek.

Bílé punčochy
Bílá košile s navlečenou červenou stuhou u límce
Modrá vesta
Žluté krátké kalhoty s navlečenou červenou stuhou na zavázání
Dlouhé pytlové kalhoty
Černé boty
Kabátek (na zimu)